Burun estetiği operasyonlarında amaç

20 yıllık tecrübemle burun estetik ameliyatlarında amacım;

Hastalarımda yüzle uyumlu doğal görünümlü güzel  ve çok iyi nefes alan bir burun oluşturmaktır.

Bu amaca ulaşmak için her hasta ayrı değerlendirilmeli ve hastaya özel çözümler üretilmelidir.

BURUN ESTETİĞİ

Burun estetik ameliyatları açık ve kapalı teknik olarak iki yöntemle yapılmaktadır. Açık teknik burun estetiği ameliyatları cerrahi görüş açısından üstünlük sağlar, ameliyattan sonra burun altında küçük (çoğu zaman ameliyattan 6 ay sonra fark edilmeyecek kadar küçük ) bir iz olur. Kapalı teknik burun estetiği ameliyatlarında ise ameliyat sonrası iz olmaz, ameliyat süresi kısadır ama görüş azlığı nedeni ile estetik  ve fonksiyonel açıdan cerrahın yapabilecekleri kısıtlı olabilir.

Günümüzde burun estetiği ameliyatlarında teknolojinin getirdiği imkanlardan faydalanılmaktadır. Her cerrah hastasında en iyi sonucu /sonuçları hedefler. Cerrahın hedefi doğrultusunda seçeceği yöntemler farklılık gösterebilir.

Ameliyatın başarısı öncelikle cerrahın tecrübesi, bilgi birikimi ile doğrudan ilişkilidir. Burun estetiği olacak hastanın burun yapısı, burun deformiteleri, beraberinde kronik hastalıkları, doku cevabı ve bunun gibi bir çok etken ameliyat başarısını etkiler.

Ameliyatlarda hangi tekniği, hangi aleti, hangi teknolojiyi kullanacağına hekim karar verir. Teknolojinin getirdiği yenilik ve kolaylıklar hekime özel değildir her hekim bu kolaylıklardan faydalanabilir ama esas olan hangi hastada hangi teknik ve hangi aletlerin kullanılacağına hastanın hekiminin karar verecek olmasıdır.

Bütün bu nedenlerle burun estetiği ameliyatlarında öncelikle ameliyatı yapacak hekim iyi seçilmelidir.

Burun estetiği ameliyatı kararı

Burun estetik ameliyatlarında hastaların en büyük endişesi ameliyatın maliyetidir. Benim için ise maliyeti ameliyat başarısından sonra gelir. Ameliyat rakamı ne olursa olsun her ameliyatımı en uygun ortamda ve A plus hastanelerde yaparım.

Ameliyat hazırlığı nelerdir?

Ameliyat öncesi hastalar mutlaka kronik hastalıklarını ve kullandıkları ilaçları bildirmelidir.

Kronik hastalıklar hipertansiyon, diabet (şeker), tiroid hormon düzensizliği, kansızlık, kanama bozukluğu, romatizmal hastalıklar, Behçet hastalığı, karaciğer, böbrek, akciğer ve kalp hastalıklarıdır.

İlaçlar ise özellikle kan sulandırıcı ilaç, vitamin hapları, sivilce için ilaç kullanımı vb varsa bana mutlaka bildirilmelidir.

Ameliyat öncesi hastalarımda kan tahlili, kalp hastalığı analizi (EKG),  ve akciğer grafisi çekilir.

Ameliyatım nerede ve nasıl olacak?

Ameliyat olunacak hastaneler hastanın bölgesine ve isteğine göre belirlenir. Seçilecek hastanede mutlaka daha önce ameliyat yapmış olmam ve hastane ekibini bilmem önemlidir. Ameliyatlarımın tamamını A grubu hastaneler ya da özellikli Tıp merkezlerinde yapıyorum.

Ameliyat günü belirlendikten sonra hastalarımız özel asistanım tarafından hastanede karşılanır ve özel oda yatış işlemleri, kan tahlilleri vb yapılır.  Ameliyat saati öncesinde  gerekli bilgilendirmeler yapılır.

Burun estetiği ameliyatı sonrası nefes alma ve görüntü nasıl olur?

Burun estetiği ve burun iç düzeltme ameliyatı beraber aynı seansta yapılır.

Burundan nefes alma problemi ameliyat sonrası tamamen düzelir (çok aşırı burun deformasyonlu hastalarda nefes alma problemi olabilir ama daima ameliyattan sonra nefes almaları öncesine göre çok daha iyidir.)

Burun görüntüsünde hedef daima yüzle orantılı ve doğal görünümlü ama GÜZEL burun yaratmaktır. Güzellik çok subjektif bir bulgu olduğu için hasta ile hekim karşılıklı olarak hedeflenen burun görüntüsünün ne olduğuna / olabileceğine karar vermelidir. Daha önce ameliyat olan hastalarımın fotoğraf arşivleri ile hastaların burun şekil sorunları, ameliyat öncesi ve sonrası durumları karşılaştırılarak karar verilebilir.

Ben ameliyat öncesi hastalarımın görüntülerini  bilgisayar programları değerlendirerek en ideal şekli belirlemeye çalışıyorum.

Ameliyatın süresi ne kadardır?

Burun estetiği ve burun içi düzeltme ameliyatları beraber yapılır ve ameliyat süresi 2 saat kadardır.

Burun estetiği ameliyatlarında ağrı olur mu?

Ameliyat genel anestezi ile yapılır (hastalar tamamen uyutulur ve hiçbir his olmaz) bu nedenle hastalarda ağrı olmaz. Ameliyat sonrası ilk 6 saatlik dönemden sonra hafif ağrı olabilir. Bu ağrılar ağrı kesici ilaçlarla tamamen kontrol altına alınır.

Hastanede kalış süresi ne kadardır?

Ameliyat günü hastaneye yatışı yapılan hasta bir gün hastane yatar ve ertesi gün hastaneden çıkar. Hastanede kalmak istemeyen hastalar için aynı günün akşamı hastaneden çıkılabilir (bu durum sabah ameliyat olup akşama kadar tamamen genel durumu iyi olan hastalar için geçerlidir)

Burun tamponu kullanıyor musunuz?

Çoğunlukla burun tamponu kullanmıyorum.

Burun tamponu kullanmam gerekli olduğu zaman burun içi silikon tampon kullanıp 2. Günde alıyorum. Silikon tamponlar delikli yapıları sayesinde nefes almaya izin verir, tamponlar konulurken ve çıkarılırken hastada ağrı yapmaz.

Ameliyat sonrası şişlik, morluk oluşacak mı?

Her hastanın burunu farklıdır ve her hastaya uyguladığım ameliyat yöntemi hastaya özeldir. Bu nedenle bazı hastalarımda hiç şişlik ve morluk oluşmaz. Hastalarda oluşan şişlik ve morluklar hekimin yönteminin yanında hastaların doku yapısı ile de doğrudan ilişkilidir. Ameliyat sonrası oluşan şişlikler ve morluklar ameliyat sonrası 2. Günde başlar ve 5. Günde azalarak kaybolur.

Ameliyat sonrası burun alçısı olacak mı?

Ameliyatlarımda alçı kullanmıyorum. Alçı yerine küçük bir plastik atel (eksternal nasal splint) kullanıyorum (ameliyat sahasını korumak, ameliyatta yapılanları muhafaza edebilmek ve şişliği azaltmak amaçlı).

Plastik atel hafif olduğu için hastalarda kullanımı en kolay materyaldir.

Plastik Atel ne zaman alınır?

Ameliyat sonrası 5-7 günler arası plastik atel alınır. Atel bu günlerde kendiliğinden gevşediği için çıkabilir. Korkulacak bir durum değildir, hekiminizde zaten bu günlerde atelin gevşeyeceğini bilir ve çıkarır.

Ameliyattan sonra ne zaman çalışabilirim

İş yoğunluğu çok olan hastalar ameliyat sonrası 2. Günde dahi çalışabilir. Benim hastalara tavsiyem ameliyat sonrası 7. Günde işe başlamalarıdır. Kısaca her hastam bir haftasını bu ameliyat için ayırmalıdır.

Ameliyattan sonra banyo yapabilir miyim?

Ameliyat sonrası 2. Günde banyo yapabilirsiniz.

(Sadece aşırı sıcak ve uzun süreli bir banyodan ilk hafta kaçınılmalıdır.) Sauna kullanımı ameliyat sonrası birinci aydan sonradır.

Ameliyattan sonra Güneşe çıkma?

Ameliyattan sonra mümkün oldukça güneşten kaçınılmalıdır

Güneş ışınları bazı hastalarda ve bazı cilt yapılarında istenmeyen renk değişiklikleri yapabilir. Bu renk değişikliğinin nedeni güneşin melanin pigmentini uyarması ile ciltte koyulaşmanın bazı bölgelerde –özellikle ameliyat bölgelerinde- artması ile sonuçlanır.

Ameliyattan 2-6 ay sonra güneşlenilebilir. Kişinin cilt rengine göre güneşe ne kadar çıkacağı değişkenlik gösterir. Her hasta için güneşe karşı önlemler belirlenerek güneşe çıkılabilir.

Ameliyat sonrası güneşe çıkarken şapka kullanımı ve güneş koruyu kremler öneriyorum.

Solaryum öneriyor musunuz?

Ameliyattan bir ay öncesine kadar solaryuma girilebilir. Ameliyattan sonra ise en az 6 ay solaryum önerilmez. Bunun nedeni burun ameliyatı sonrası ciltte lekelenme (melanin pigmenti artışı) yapabilmesidir.

Ameliyat sonrası gözlük kullanımı?

Güneş gözlüğü birinci aydan sonra takılabilir (ağır olmayan gözlükler tercih edilmelidir ve kısa süreli kullanılmalıdır)

Numaralı gözlük yerine lens tercih edilebilir. Mutlaka numaralı gözlük kullanmak gerekiyorsa ilk haftadan sonra nasıl kullanılacağını bana danışabilirsiniz.

Ameliyat sonrası seyahat?

Uçak yolculuğu hariç yolculuğa engel durum yoktur. Uçakla yolculuk edecek hastalar için özel tedbirler gerekebilir.

Araç kullanımı ise ilk 2 gün önermiyorum, daha sonrasında araç kullanılabilir.

Burun ateli alındıktan sonra her türlü yolculuk yapılabilir (bir hafta sonunda).

Ameliyat sonrasında ne gibi tedbirler gereklidir?

Ameliyattan sonra ilk hafta burun aşırı hassas olabileceği için darbelerden kaçınmak gereklidir.

Burun içerisinde kendiliğinden eriyen dikişler olabilir bu durum sizi rahatsız ederse dikişler erkenden alınabilir. Siz gördüğünüz her hangi bir olumsuzluğu kendiniz düzeltmeyiniz mutlaka bana haber veriniz.

Alkol alımı 2. günden sonra olabilir. Sigara ise ameliyat sonrası  15. Günden sonra kullanılabilir.

Alkol ve sigara kullanımın hiç olmamasını tavsiye ediyorum çünkü bir çok sağlık probleminin nedeni alkol ve sigaradır. Ameliyat sonrası her iki kötü alışkanlık için de benimle konuşmanızı tavsiye ederim.

Ameliyat sonrası ilk hafta yüzme ve güneşlenme olmamalıdır. Atel alındıktan sonra yüksekten atlanmadan yüzülebilir. Güneşlenme ise ameliyat sonrası ilk 6 ay ne kadar güneşten korunulurak yapılırsa (sadece yüzünüzü  güneşten korumanız yeterlidir- şapka ve koruyucu krem ile) o kadar iyidir.

Ameliyat sonrası kontrol

Ameliyat sonrası 5-7. Gün atel ve burun dikişleri alınır. Dikiş sayısı 3-5 adettir. Aynı gün burun bantları çıkarılır ve burun şekli değerlendirilir. Sonrasında burun yeni ve farklı bantlarla bantlanır. Yine aynı gün burun içi sekresyonlar temizlenir.

10 . gün sonradan konulan burun cildi bantları çıkarılır (bu bantları kendiniz de çıkarabilirsiniz)

20 gün ikinci kontrol (burun içi ve burun dışı muayene ile değerlendirilir)

  1. gün üçüncü kontrol (endoskopik burun içi muayenesi yapılabilir)
  2. ay dördüncü kontrol yapılır (fotoğraf çekimi yapılabilir)

Ameliyat sonrası tekrar ameliyat?

İlk burun ameliyatları primer rinoplasti olarak adlandırılır. İlk ameliyatlar hem hekim için hem de hasta için en iyi sonuçların alınabileceği ameliyatlardır.

İkincil ameliyatlar ise çoğu zaman ilk ameliyattan tatminkar sonuçlar alınamadığı durumlar ya da düşme çarpma gibi travma sonrası şekil bozukluğu  ve burun içerisinde et büyümesi (konkal hipertrofi) gibi bir çok nedenle yapılabilir. İkincil ameliyatlar sekonder rinoplasti ya da revizyon rinoplasti olarak adlandırılır. Revizyon ameliyatları küçük düzeltmeler olabileceği gibi kaburga veya kulaktan parça alınarak yapılan daha büyük düzeltmeleri içerir.

Kendi hastalarımız için önerilen revizyon ameliyatlarından para alınmamaktadır.

Estetik burun ameliyatları çeşitleri

Burun estetik ameliyatları açık ve kapalı teknik olarak iki yöntemle yapılmaktadır. Açık teknik burun estetiği ameliyatları cerrahi görüş açısından üstünlük sağlar, ameliyattan sonra burun altında küçük (çoğu zaman ameliyattan 6 ay sonra fark edilmeyecek kadar küçük ) bir iz olur. Kapalı teknik burun estetiği ameliyatlarında ise ameliyat sonrası iz olmaz, ameliyat süresi kısadır ama görüş azlığı nedeni ile estetik  ve fonksiyonel açıdan cerrahın yapabilecekleri kısıtlı olabilir.

Bu iki temel teknik içerisinde ameliyatlarda kullanılan cihaz ve yöntemlere göre de ameliyatlara çeşitli isimler verilebilir. Yüz analizi ve oranları belirterek (standart oran rinoplasti, simetrik oran rinoplasti gibi)  farklı isimlendirmeler olabileceği gibi kullanılan cihazlarla da farklı isimlendirmeler yapılabilir (piezo cerrahi rinoplastisi, mikrodebrider rinoplasti, radyofrekans rinoplasti, laser rinoplasti gibi).

Ameliyat tekniğini ön plana çıkararak yapılan;  burunu kırmadan rinoplasti, ağrısız rinoplasti vb rinoplasti operasyonlarına bir çok farklı isim verilebilir.

Bütün bu uğraşlar hekimlerin ameliyatlarda farklılık oluşturmak için tercih ettiği isimlendirmeler olabildiği gibi çoğu zamanda yapılan farklı ameliyat için kabul edilebilir standart  bir isimlendirme uğraşıdır.

Unutulmamalıdır ki burun estetiği ameliyatları kişiye ve hekime özel ameliyatlardır.

Ameliyat tekniği tamamen iyi nefes alan ve estetik açıdan tatminkar güzel bir burun oluşturmayı hedeflemektedir.

Bu amaçlara ulaşmak için her cerrah en son teknolojiyi ve hastaya uygun en iyi tekniği / yöntemi seçer.

WhatsApp Destek
Çevrimiçi