Yüz kemikleri içerisinde yer alan havalı boşluklar sinüs olarak adlandırılır. Sinüsler solunum havasının, burun içinin nemlenmesini sağlayan, solunan partiküllerin tutulmasında görevli nazal mukusun (sümük) salgılanmasında, yüz kemiklerinin hafiflemesinde, kişiye ait sesin karekteristik özelliklerini kazanmasında görevlidir .Bu boşluklarının iltihabına sinüzit adı verilir ve en sık karşılaşılan toplum sağlığı sorunlarından birisidir. Sinüslerin içeriğini burun içerisine boşalttıkları kanalların çeşitli sebeplerle tıkanması sonucu sinüslerde biriken mukus salgısı içerisinde bakterilerin çoğalması en sık karşılaşılan sinüzit sebebidir.

Burun tıkanıklığı, burun ve geniz akıntısı, baş ağrısı, yüz ağrısı, yüzde dolgunluk, koku alma bozuklukları, öksürük, ateş gibi şikayetlere neden olan sinüzit erken dönemde ilaçlar ile tedavi edilebilir.Hekim tarafında düzenlenen tedaviye cevap alınamayan ve 3 aydan uzun süren durumlar ise kronik sinüzit olarak adlandırılmaktadır. Kronik sinüzit tedavisi cerrahidir.

Nazal polipler burun içinde ve sinüslerde oluşan, tek taraflı veya çift taraflı çoğunlukla çok sayıda olan oluşma nedeni tam olarak bilinmeyen doku büyümeleridir. Burun tıkanıklığı, koyu ve yapışkan burun ve geniz akıntısı, koku ve tat alma güçlüğü şikayetlerine yol açarlar. Tedavisine polipleri küçültmek ve şikayetleri azaltmak amacıyla steroidli burun spreyleri ile başlanır gerekli olması halinde ağızdan alınan steroidli ilaçlar tedaviye eklenebilir.Bu tedavilerden yeterli yararı görmeyen hastalar için cerrahi tedavi gerekir.

Endoskopik olarak uygulanan sinüs cerrahisi (FESS veya ESC) kesi olmadan, son teknoloji ürünü kameralar aracılığıyla sinüslerin kanallarının genişletilmesini, poliplerin temizlenmesini ve k sinüslerin havalanmasını sağlayarak sinüzit ve  polip oluşmasını engellemeyi amaçlar. Kısa iyileşme süreci olan bu ameliyatlar deneyimli cerrahlar tarafından uygulanmalıdır. Çünkü sinüsler göz, şah damarı beyin gibi hayati organlara komşudur ve sinüs cerrahisi bu organlarda hasar riski taşır. Kliniğimizde sinüslere yönelik tüm cerrahi girişimler yüksek başarı, düşük nüks oranı ve yüksek hasta memnuniyeti ile  uygulanmaktadır.

WhatsApp Destek
Çevrimiçi