İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da Gezilecek Turistik Yerler

Galata Kulesi, Yerebatan Sarnıcı’nı ziyaret edin, Kapalıçarşı’da alışveriş yapın, Topkapı Sarayı’nı keşfedin, Sultanahmet Camii’ni, Ayasofya’yı görün, Emirgan Parkı’nda dinlenin, İstanbul Modern Müzesi’ni ziyaret edin, Adalar’da Eğlenin, Boğaz turunda kaliteli zaman geçirin ve daha birçok farklı yeri İstanbul’da gezilecek yerler listenize ekleyin.

İstanbul gezilecek turistik yerler, ziyaretçilerine rüya gibi bir deneyim sunan çeşitli tarihi mekanlara ve popüler mahallelere açılan bir kapıdır. İstanbul, aşağıdaki şehrin ışıltılı manzarasına sahip olmak için yükselebileceğiniz en yüksek binalardan bazılarına sahiptir. Sağlıklı yaşam inzivaları, mutfak sürprizleri ve pitoresk manzaralarla dolu İstanbul’da büyülü bir yolculuğa çıkın. Kasaba, şanlı tarihinin görkemli kalıntıları ve ziyaretçilerin aklını büyüleyen yeni caddelerle dolu.

En yüksek yapı olan Galata Kulesi’nden ihtişamıyla bilinen Dolmabahçe Sarayı’na kadar İstanbul’un her türlü gezgini kendine çeken en iyi turistik yerlerinden bazıları var. Dünyaca ünlü İstanbul Arkeoloji Müzesi’nden Nişantaşı’nın hareketli pazarlarına kadar İstanbul, ziyaretçilerine bir kaleydoskop deneyimi sunuyor. İstanbul’da görülecek birçok yer, ziyaretçilerini sıcak bir kucaklama ile karşılıyor ve tarihi ihtişamının hikayesini anlatıyor. Kariye Kilisesi ve Yerebatan Sarnıcı gibi ziyaretçilere teselli ve sükunet sunan birçok dini simge yapıya sahiptir.

İmparatorluk mirası ve şehrin canlılığı onu dünyanın en güzel şehirlerinden biri yapıyor. Ayrıca Gülhane Parkı gibi yalnızlık arayanlar için mükemmel bir mola sunan en güzel yeşil alanlardan bazılarına sahiptir. Şehir ayrıca alışveriş meraklıları için tam bir cennettir ve burada hem çok özel alışveriş merkezleri hem de yerel bit pazarları bulabilirsiniz. Ayrıca Kidzania gibi hayal güçlerinin ilgisini çeken ve onlara eğlence dolu bir deneyim sunan birçok çocuk dostu bölgeye sahiptir.

Bu şehrin insanlarına kök salmış bir misafirperverlik ve sadelik duygusu, burada olduğunuzda kendinizi evinizdeymiş gibi hissetmenizi sağlıyor. Bu nedenle, İstanbul’a her gelişinizde yeni bir şeyler sunmayı vaat eden İstanbul’un doğal manzaralarını ve renkli şeritlerini keşfederek hayatınızın tatiline hazırlanın.

İstanbul’un Turistik Yerleri

1. Galata Kulesi

Galata Kulesi, 14. yüzyılda inşa edilmiş ve İstanbul’un en önemli simge yapılarından biri olarak kabul edilen bir Ceneviz kulesidir. Kule dokuz katlıdır. Ayrıca kulenin tepesinde Türk dans gösterileri ve geleneksel mutfaklardan oluşan bir restorana ev sahipliği yapıyor. Ayrıca binanın tepesinden şehrin panoramik manzarasını seyredebilirsiniz.

2. İstanbul Arkeoloji Müzesi

Türkiye ve Orta Doğu’dan eşsiz bir eser ve heykel koleksiyonunu bir araya getiren İstanbul’un en etkileyici tarihi mekanıdır. Müze, başlıca Arkeoloji Müzesi, diğer ikisi ise Fatih Sultan Mehmed’in Çinili Köşkü ve Eski Şark Müzesi olmak üzere üç farklı bölümden oluşmaktadır. Gösteride Mısır, Roma, Bizans ve Hitit uygarlığından çok sayıda hazine bulabilirsiniz.

3. Kariye Kilisesi

Bu, Bizans anıtlarının en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilen, ölü fresklerle dolu ve mozaikli bir kilisedir. Sütunlarla desteklenir, on altı ayrı uzun pencereyle çevrilidir ve doğal ışıkla aydınlatılır. Kilisenin duvarları İncil hikayelerini betimliyor ve Meryem Ana’nın resimlerine sahip. Dini mutluluğun ve mimari ihtişamın en iyisini aramak isteyenler için İstanbul’da ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biridir.

4. Yerebatan Sarnıcı

Bu, Bizans mühendisliğinin harikası olarak kabul edilen ve size geçmişte büyük şahsiyetlerin yaşamlarını öğrenme şansı veren İstanbul’un en büyük yer altı sarnıcıdır. Bu sarnıcın en dikkat çekici özelliklerinden biri, üzerinde gözyaşı motifi bulunan Tavuk gözü sütunudur. Ziyaretçilerin rahatlığı için bir kafe ve aydınlatmalı yükseltilmiş yürüyüş yollarına sahiptir.

5. Prens Adası

Marmara Denizi’ndeki dokuz adadan oluşan bir kümedir ve hem turistlerin hem de yerli halkın yoğun şehir hayatından kaçmak için popüler bir destinasyon olduğu düşünülmektedir. Kokulu mandalina, limon ağaçları, pembe manolyalar ve etkileyici ahşap konaklarla bezenmiştir.

6. Dolmabahçe Sarayı

Bu süslü ve güzel saray, turistlerin kalbinde özel bir yer edinmiş, İstanbul’un en göz alıcı yerlerinden biridir. Eskiden Osmanlı imparatorluğunun idari merkeziydi ve o dönemde burada deniz törenleri düzenlenirdi. Ama şimdi ihtişamı ve bitmeyen güzelliği ile Avrupa tarzı zenginliğin bir yansımasını veren popüler bir turistik yer haline geldi. Fransız tarzı mobilyalara, mamut kristal avizelere ve ziyaretçileri cezbeden göz kamaştırıcı freskli tavanlara sahiptir.

7. Kapalıçarşı

En iyi Türk lokumlarını arıyorsanız, Kapalıçarşı ideal durağınız olmalı. Bu, tüm dünyadaki en büyük kapalı pazar ve burada en iyi fırsatları almak için pazarlık yapan insanları görebilirsiniz. İpekli giysilerden takılara, deri ve halılara kadar her şeyi alabileceğiniz binlerce dükkândan oluşur. Bu hareketli çarşıda kırk dinlenme evi, on sekiz kapısı, altmış bir kapalı caddesi ve tam zamanlı yirmi beş bin çalışanı vardır. 554 yıllık çarşı, sevdikleriniz için hediyelik eşya stoklayarak turunuzu sonlandırmak için mükemmel bir uğrak yeridir.

8. Topkapı Sarayı

Bu görkemli saray, Osmanlı hükümdarlarının idari mahallesi olarak hizmet veren İstanbul’un en popüler cazibe merkezlerinden biridir. Bu geniş kompleks, elle boyanmış çini işleriyle kaplı gösterişli avlulara ve görkemli bir şekilde dekore edilmiş odalara sahiptir. Bu sarayın en önemli özelliği, Sultan’ın cariyelerinin zaman geçirdikleri Harem’dir. Aynı zamanda bir İmparatorluk Konseyi Odası, bir İmparatorluk Hazinesi ve Kutsal Koruma Odaları vardır.

9. Sultan Ahmet Camii

Harika kıvrımlı dış cephelere ve altı ince minareye sahip tarihi bir camidir. Adını caminin içini süsleyen Mavi İznik çinilerinden almıştır. Nefes kesen güzelliği nedeniyle tonlarca ziyaretçiyi kendisine çeken İstanbul’un en popüler yerlerinden biri olarak kabul edilir. Bu ikonik cazibe, her gezgin için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir ve ziyaretçilere, şehrin içine dalma şansı verir.

10. Ayasofya

Başlangıçta bir katedral olarak inşa edilmiş, ancak şimdi bir müzeye dönüştürülmüş kubbeli bir anıttır. Hem Bizans hem de Osmanlı etkilerini tek bir kubbe altında görebileceğiniz İstanbul’un en güzel yerlerinden biridir. Burada Hristiyanlık ve İslam sanatının eşsiz karışımına tanık olabilirsiniz.

11. Gülhane Parkı

Burası İstanbul’un en eski şehir parklarından biridir ve turistlerin huzur ve sükunet aramak için uğrak yeridir. Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın dış bahçesini oluşturmuş ve sadece kraliyet tarafından ziyaret edilebilmiş, ancak 16. yüzyılda halkın ziyaretine açılmıştır. Bir çocuk oyun alanı ve koşu ve dinlenme için ağaçlarla çevrili patikalara sahiptir.

12. İstanbul Modern Müzesi

2004 yılında Türkiye’nin ilk çağdaş ve modern sanat müzesi olarak kurulmuştur. Bu sanat galerisi, Türk modern sanat eserlerinin eşsiz bir koleksiyonuna sahiptir ve sanat takipçileri ve kültür meraklıları için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

13. Rumeli Hisari

Rumeli Hisarı, İstanbul’un önemli bir simgesi olarak kabul edilen güzel bir Osmanlı kalesidir. 1940 yılında inşa edilmiş ve manastır ve gümrük kontrol noktası olarak kullanılmıştır. Rumelihisarı’nda eski Türk kültüründen haberdar olmanız için müzik, dans ve tiyatro gösterilerinin düzenlendiği bir açık hava tiyatrosu bulunmaktadır.

14. Taksim Meydanı

Taksim, İstanbul’da ziyaret edilecek en iyi yerlerden biridir ve oteller, restoranlar ve seçkin mağazalarla doludur. Ayrıca etkin toplu taşıma için ana metro istasyonuna ve yerel bir otobüs terminaline sahiptir. Taksim Meydanı ayrıca halk konserleri, geçit törenleri, Yılbaşı ve diğer önemli gösterilerin buluşma noktasıdır.

15. Boğaz Turu

Boğaz Turu, denizin masmavi sularında yelken açarken İstanbul’un büyüleyici manzarasını gözler önüne sermek için ideal bir yoldur. Bosphorus Cruise, tam gün seyir, kısa yolculuk ve özel yat veya feribot gezisi olmak üzere üç kategoriye ayrılır. Gecelik tura katılarak, sahil boyunca yetmiş farklı turistik mekana tanık olacaksınız. Tam Boğaz Turu alırsanız, yerel balık restoranlarında akşam yemeği de sunulur.

16. Türk Hamamları

İstanbul’un en iyi hamamlarından bazılarında Türk hamamının keyfini çıkararak bedeninizi ve zihninizi yok edin. Bu hamamlar gençleştirici masajlar ve eşsiz banyo deneyimleri sunar. Hamamları gece ziyaret ederseniz, size belirli indirimli masaj ve buhar paketleri sunulur.

17. Boğaz Köprüsü

Boğaz Köprüsü, Avrupa ve Asya arasında uzanan ve olağanüstü mimarinin bir örneği olarak kabul edilen İstanbul’un en popüler cazibe merkezlerinden biridir. Şehrin daha geniş bir alanının klasik bir görüntüsünü buradan elde ettikleri için fotoğrafçılar için bir uğrak yeridir.

18. Galata Köprüsü

Galata Köprüsü, mimari ihtişam ve güzelliğin bir örneği olarak kabul edilen ikonik bir baskül köprüsüdür. Köprü, korunan bir liman ve Boğaziçi nehrinin girişi olan Haliç’i kapsıyor. Geceleri muhteşem bir İstanbul manzarası için köprünün üzerinden yürüyebilirsiniz. Gece saatlerinde köprü çevresinde çok sayıda ucuz ve lezzetli Türk sokak yemeği satılmaktadır, çünkü bu saatlerde büyük bir kalabalık bölgeye akın etmektedir. Hatta geceleri buradan vapurlara binerek Haliç bölümünü gezebilirsiniz.

19. Kız Kulesi

Kız Kulesi, gün batımının büyüleyici manzarasını izlemek için oturabileceğiniz eski bir Osmanlı gözetleme kulesidir. Rahat koltuklarınızdan gün batımı manzarasının tadını çıkarırken enfes bir yemek yiyebileceğiniz çok sayıda restoran ve kafeye sahiptir.

20. İstiklal Caddesi

Burası, her gün yaklaşık üç milyon insanın uğrak yeri olan İstanbul’un en popüler turistik yerlerinden biridir. Önemli binalar, sinagoglar, akademik kurumlar, elçilikler ve camilerle çevrilidir. Kitaplar, hamur işleri, giysiler, takılar ve eserler alabileceğiniz devasa bir alışveriş caddesi var.

21. Nişantaşı

Burası İstanbul’un en zengin semtlerinden biridir ve yüksek profilli moda sahnesiyle tanınır. Önde gelen yerel ve uluslararası markaları satan moda butikleri ile son derece ünlüdür. Takıları Aida Bergsen’den, aksesuarları ise Adidas mağazasından satın alabilirsiniz. Ayrıca Avrupa tarzı mimariyi yansıtan bazı restoran, kafe ve tarihi binalara sahiptir.

22. Bebek

Bebek, lüks kafeleri ve mağazaları ile son derece ünlü olan İstanbul’un tarihi bir semtidir. Unutulmaz bir deneyim için rahatlayabileceğiniz ve gevşeyebileceğiniz butik vitrinler, lüks yatlar ve kafeler vardır. Ayrıca burada yerel tasarımcıların aksesuar ve kıyafetlerini sunan enfes butikler bulacaksınız. Aynı zamanda Roberto Cavalli, Prada, Louis Vuitton, Gucci ve Emporio Armani gibi bazı lüks markalara da ev sahipliği yapmaktadır. Burada çok sayıda sokak mağazası var ve bu sokakları bir aşağı bir yukarı keşfetmek için saatler harcayabilirsiniz.

Paylaş:

Diğerleri...

Rinoplasti Süreci

Rinoplasti Süreci Rinoplasti (burun estetiği), popüler bir kozmetik prosedürdür. Popüler bir prosedür olmasına rağmen, burun estetiği yaptırmayı seçmek, üzerinde düşünülmesi gereken bir karardır. Burun estetiği yapma konusunda

Neden Rinoplasti Yaptırmalısınız

Neden Rinoplasti Yaptırmalısınız? Burun yüzünüzün temel taşıdır. Şekli, boyutu ve konumu ile burnunuz ya ışıltılı gülümsemenizi ve parlak gözlerinizi tamamlayabilir ya da diğer özelliklerinizden dikkatinizi dağıtabilir. İkinci

Kulak Burun Boğaz

Kulak Burun Boğaz KBB olarak da adlandırılan “Kulak Kurun Boğaz”; kulak, burun ve boğaz rahatsızlıklarının teşhis ve tıbbi ve cerrahi tedavileriyle ilgili tıbbi uzmanlık alanıdır.

Revizyon Burun Ameliyatı

Sekonder Rinoplasti – Revizyon Burun Ameliyatı Rinoplasti, Türkiye’de en yaygın estetik plastik cerrahidir: hem fonksiyonel nedenlerle (nefes alma güçlüğü) hem de tamamen estetik nedenlerle erkeklerin ve

Sağlık Paketi

Ameliyat,
Konaklama ve
Transfer dahil 1 haftalık Sağlık paketi hakkında detaylı bilgi almak İçin lütfen İletişime Geçin, fırsatı değerlendirin!

Mesaj Gönderin!

Kampanyalar ve paketler hakkında bilgi almak için veya sorularınızı doğrudan Doktor Baki Yılmaz’a sormak için Whatsapp’tan yazın veya arayın!