Revizyon Burun Ameliyatı

Sekonder Rinoplasti – Revizyon Burun Ameliyatı

Rinoplasti, Türkiye’de en yaygın estetik plastik cerrahidir: hem fonksiyonel nedenlerle (nefes alma güçlüğü) hem de tamamen estetik nedenlerle erkeklerin ve kadınların başvurduğu bir ameliyattır. 

Ancak son yıllarda doğrulanan eğilim, sekonder rinoplasti olarak adlandırılan, yani ilk burun ameliyatından veya birincil rinoplastiden sonra ortaya çıkan hataları veya kritiklikleri düzeltmeye hizmet eden ikinci bir rinoplastidir. 

Burun yüzün ortasına yerleştirilmiştir, bu nedenle konumunun onu bakışın içgüdüsel olarak odaklandığı yüzün detayı yaptığını anlamak zor değildir. Yüzün genel uyumunu değerlendirmek için burnu görmezden gelmek mümkün değil. Vücudun hangi bölgesini değiştirmek isteyebileceğiniz sorusuyla karşılaşıldığında, cevapların %80’inin burunla ilgili olması tesadüf değildir. 

Bu sebeplerden dolayı burnunuzun şeklini değiştirmeye karar verdiğinizde, sonraki bir operasyonla mümkün olduğunca düzelmek zorunda kalmamak için bu konuda bir uzmana başvurmalısınız.

Sekonder Rinoplasti

Rinoplasti ile ilgili yeni trendler arasında düzeltici işlevi olan ikinci rötuş da var. İlk rinoplastinin sonuçları tatmin edici değilse veya estetik kurallar değiştiyse, birçok erkek ve kadın giderek artan bir şekilde sekonder rinoplastiye başvurmaktadır. 

Hem estetik nedenlerle hem de nefes alma ile ilgili problemler veya travmaya bağlı bir kusur nedeniyle ikinci bir burun ameliyatı gerekebilir. İlk müdahale, örneğin bir yaralanma nedeniyle tüm sorunları düzeltemeyebilir. Ancak ilk burun estetiğinden memnun kalmadığımız için yeni bir müdahaleye başvurmak istememiz daha sık oluyor.

Ancak sekonder rinoplastinin tam olarak daha önce kurcalanmış bir bölgeye müdahale etmesi nedeniyle bir öncekine göre çok daha hassas bir operasyon olduğunu söylemek gerekir. Her halükarda ikinci kez müdahale edebilmek için ilk ameliyatın sonuçlarını iyi ve objektif bir şekilde değerlendirmek için doğru zamanın geçmesi (genellikle 8 aydan itibaren) şarttır. 

Revizyon Burun Ameliyatı Nedir?

Revizyon burun ameliyatı (sekonder rinoplasti), hastayı memnun etmeyen aynı tip bir veya daha fazla operasyon sonrasında tekrarlanması gereken kozmetik ve plastik cerrahidir.

Düzeltilecek kusura göre farklı sekonder rinoplasti türleri vardır ve bunlar her zaman basit işlemler değildir. Sonuç, büyük ölçüde başlangıç ​​durumuna ve tedavi edilecek klinik tablonun netliğine bağlıdır.

Revizyon Burun Ameliyatı Neden Yapılır?

İstatistikler bize rinoplasti ameliyatının hem kadınlar hem de erkekler tarafından talep edilen ilk ameliyatlardan biri olduğunu söylüyor, çelişkili bir şekilde taleplerdeki bu kadar tutarlı bir artış aynı zamanda daha fazla sayıda memnun olmayan hastayı da beraberinde getiriyor. Çoğu durumda, minimum düzeltmeler yapmak için ikinci müdahale gereklidir, diğer durumlarda, önceki bir müdahaleyi düzeltmek için müdahale etmek gerekir: örneğin, ana kusuru etkin bir şekilde ortadan kaldıran nazal septumun yeniden şekillenmesi operasyonudur. İlk rinoplastide kemiklere ve kıkırdaklara gerektiği gibi müdahale edilmemiş ve bu nedenle sonuç tatmin edici değilse, revizyon burun ameliyatı ile kusurlar düzeltilir.

Burun köprüsü ve burun ucu, ilk rinoplastide en sık düzeltmelerin yoğunlaştığı kısımlardır. Ancak daha önce bir kez ameliyat olmuş buruna müdahale, cerrah tarafından dikkatle değerlendirilmesi gereken çok hassas bir manevradır. Primer rinoplastide olduğu gibi revizyon veya sekonder rinoplasti için de konunun uzmanı ile iletişime geçilmesi şarttır. Tüm plastik cerrahlar yüz cerrahisinde uzmanlaşmaz, bu nedenle ikinci bir ameliyat geçirmeden önce akıllıca seçim yapmanız ve cerrahın müfredatını öğrenmeniz gerekir. 

Revizyon Burun Ameliyatının Amacı

Sekonder rinoplastinin asıl amacı hastanın beklentilerini karşılamayan bir ameliyatın sonucunu düzeltmektir. Aynı cerrahta bu deneyimin tekrarı da olabilir, çünkü uzun bir deneyime sahip biri bile tam olarak mükemmel olmayan bir sonuçla karşılaşabilir.

Bu alanda simetri esastır ve revizyon burun ameliyatı “milimetre ameliyatı” olarak da tanımlanabilir.

Bu nedenle, kendini ameliyatı tekrarlamak zorunda bile bulabilecek, kanıtlanmış deneyime sahip bir profesyonele güvenmek önemlidir.

Böyle bir kesinliği elde etmek için, mümkün olan en iyi sonuç için vazgeçilmez bir koşul olan burnun anatomisi hakkında titiz bir bilgi gereklidir.

Revizyon Burun Ameliyatı (Sekonder Rinoplasti) Neleri Düzeltebilir? 

Primer rinoplastiye gelince, revizyon rinoplasti durumunda daha da fazla cerrahın profesyonelliği belirleyicidir. İkinci bir burun ameliyatı ancak kesin olarak ikna olmuşsanız ve gerçekten gerekliyse düşünülmelidir. Uzman önce hastanın burnunun önceki ameliyatlara nasıl tepki verdiğini değerlendirmeli, ardından ikinci ameliyattan kaynaklanacak yeni izleri öngörmelidir. Ancak bu noktada istenilen ve gerçekçi olarak ulaşılabilir sonuca göre en etkili ameliyatı planlamak mümkün olacaktır. 

Hem birincil hem de ikincil rinoplasti talepleri giderek çok büyük burunların veya hala çok görünür olan kusurların  azaltılmasına yöneliktir.

İdeal Bir Burun İçin Bilgisayar Simülasyonunun Önemi 

Bilgisayar simülasyonları, estetik plastik cerrahların, hastaya sekonder rinoplasti sonucunun ne olabileceği konusunda görünür bir fikir verme görevlerinde yardımcı olur. 

Özel programlar sayesinde hasta, sonucun ne olabileceğini anlamak için yüzünde istediği modelin etkisini görebilir ve gerekirse daha doğal bir etki için düzeltebilir, diğer tüm unsurlarla daha iyi uyum sağlayabilir. Bu şekilde revizyon burun ameliyatı sonrası “üçüncü” rötuş ihtiyacı hissetme olasılığını ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.

Başarısız Rinoplasti: Nedenleri

Başarısız bir ilk rinoplastinin, iyileşme aşamasında beklenen reaksiyonu göstermeyen doku yetmezliği veya ameliyattan sonra ortaya çıkan şişlik, ödem veya enfeksiyon gibi komplikasyonlar gibi çeşitli nedenleri olabilir.

Genellikle küçük kusurlar da klinikte örneğin burun ucunu ilgilendiren ve sadece bilinçli sedasyon veya lokal anestezi gerektiren düzeltici bir uygulama ile tedavi edilebilir.

Kısa sürede gerçekleşen neredeyse ağrısız bir işlemdir.

Sekonder Rinoplasti İle Düzeltilmesi Gereken Kusurlar

Plastik cerrah, ilk ameliyatın neden olduğu hasar bariz bir şekilde olumsuz olduğunda, ikincil bir rinoplasti yapmaya karar verir.

Bozuk, orantısız, asimetrik burun şekillerinin kötü bir sonucu olup, hastanın benlik saygısı ve bozulan ilişki hayatı üzerinde de olumsuz yansımaları vardır.

Yüz, her türlü kişilerarası ilişkide ilk kartvizittir ve estetik açıdan hoş olması artık bir gerekliliktir.

Bu nedenle ikincil rinoplasti talepleri hem daha ileri bir düzeltme için hem de bazen hayal edilen burun beklentisinin karşılanmaması nedeniyle önemli ölçüde artmaktadır.

Başarısız bir rinoplastiden sonra en sık görülen kusurlar şunlardır:

  • çarpık, kavisli ve uyumsuz bir uç;

  • aşırı kıkırdak ve kemik materyalinin çıkarılmasından kaynaklanan kusurlar;

  • kolumellanın kusurları, yani burun deliklerini bölen kısım;

  • asimetrik burun delikleri;

  • nazal septumun deviasyonu

Bazıları aynı nedenlere sahip olduğundan, bu kusurlardan birden fazlasının birlikte listelenmesi nadir değildir.

İkincil rinoplasti genellikle herhangi bir yara izini tamamen görünmez kılmak için burnun ucunun hemen altında kolumellada küçük bir kesi ile yapılır.

Bu teknik genellikle “açık” olarak bilinir.

Ancak daha önce ameliyat olmuş veya çeşitli müdahaleler yapılmış bir burnun hem aynı müdahalenin yapılmasında hem de hastanın istediği sonuç açısından kritikliklerin varlığının bilinmesi gerekir. İyi bir cerrah yine de optimal bir estetik seviyeye ulaşabilir.

Revizyon Burum Ameliyatı Ne Zaman Yapılabilir?

Revizyon burun ameliyatı (sekonder rinoplasti) düzeltmesi, çoğu durumda rötuş yapılması gereken osteo-kıkırdak yeniden yapılandırması ve stabilizasyonu nedeniyle önceki ameliyatın üzerinden en az 10 ay geçmeden gerçekleşemez.

Bu anlamda aynı hastanın kıkırdak veya kemiğinin bir kısmından alınan otolog materyalin alınması gerekebilir. Bu, olası bir reddetme reaksiyonu riskini ortadan kaldırır.

Paylaş:

Diğerleri...

Rinoplasti Süreci

Rinoplasti Süreci Rinoplasti (burun estetiği), popüler bir kozmetik prosedürdür. Popüler bir prosedür olmasına rağmen, burun estetiği yaptırmayı seçmek, üzerinde düşünülmesi gereken bir karardır. Burun estetiği yapma konusunda

Neden Rinoplasti Yaptırmalısınız

Neden Rinoplasti Yaptırmalısınız? Burun yüzünüzün temel taşıdır. Şekli, boyutu ve konumu ile burnunuz ya ışıltılı gülümsemenizi ve parlak gözlerinizi tamamlayabilir ya da diğer özelliklerinizden dikkatinizi dağıtabilir. İkinci

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da Gezilecek Turistik Yerler Galata Kulesi, Yerebatan Sarnıcı’nı ziyaret edin, Kapalıçarşı’da alışveriş yapın, Topkapı Sarayı’nı keşfedin, Sultanahmet Camii’ni, Ayasofya’yı görün, Emirgan Parkı’nda dinlenin, İstanbul Modern

Kulak Burun Boğaz

Kulak Burun Boğaz KBB olarak da adlandırılan “Kulak Kurun Boğaz”; kulak, burun ve boğaz rahatsızlıklarının teşhis ve tıbbi ve cerrahi tedavileriyle ilgili tıbbi uzmanlık alanıdır.

Sağlık Paketi

Ameliyat,
Konaklama ve
Transfer dahil 1 haftalık Sağlık paketi hakkında detaylı bilgi almak İçin lütfen İletişime Geçin, fırsatı değerlendirin!

Mesaj Gönderin!

Kampanyalar ve paketler hakkında bilgi almak için veya sorularınızı doğrudan Doktor Baki Yılmaz’a sormak için Whatsapp’tan yazın veya arayın!